Hoppa till innehåll på sidan

Under kvällen den 23 april genomför vi ett planerat underhåll av IMY.se.
Webbplatsen, och våra e-tjänster, kan därför vara svåra att nå en kortare stund under denna kväll. Besökare kan komma att se en servicesida.

Europeiska dataskyddsstyrelsen publicerar sin årsredovisning

Publicerad: 23 april 2025
Den Europeiska dataskyddsstyrelsen, EDPB, publicerar nu sin årsredovisning. Den tar bland annat upp EDPB:s strategiska inriktning som sträcker sig fram till 2027 men listar även intressanta ärenden från de olika nationella dataskyddsmyndigheterna.

Under det gångna året antog EDPB en ny strategi för 2024-2027 som beskriver viktiga prioriteringar och åtgärder för att stärka och modernisera dataskyddet i hela Europa, säkerställa en konsekvent efterlevnad av dataskyddsförordningen och ta itu med nya utmaningar, inklusive samarbete mellan olika regleringar.

Under 2024 antog EDPB åtta yttranden enligt artikel 64.2 i dataskyddsförordningen, däribland yttrandet om ”Samtyck eller betala”-modellen i stora sociala nätverk, användningen av ansiktsigenkänning på flygplatser och användningen av personuppgifter för att träna AI-modeller.

EDPB antog under det gångna året fyra nya riktlinjer, såsom riktlinjerna om berättigat intresse och om överföring av personuppgifter till myndigheter i tredje land.

I årsredovisningen listas även intressanta ärenden från de olika nationella dataskyddsmyndigheterna, däribland svenska Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Senast uppdaterad: 23 april 2025
Sidans etiketter Dataskydd
Senast uppdaterad: 23 april 2025
Sidans etiketter Dataskydd