Hoppa till innehåll på sidan

Förtecknings­krav för kamera­bevakning

Regeringen har föreslagit ett krav som innebär att viss kamerabevakning behöver dokumenteras i en förteckning. Reglerna föreslås börja gälla under våren. Det är nu hög tid att se över hur kravet påverkar er verksamhet och om ni behöver påbörja arbetet med att ta fram en förteckning.

Här kan ni läsa mer om vilka som berörs av förteckningskravet och vad det innebär. Använd gärna IMY:s förteckningsmall när ni ska upprätta er förteckning.

Vilka behöver föra en förteckning över pågående bevakning?

Den som bedriver kamerabevakning vid utförande av en uppgift av allmänt intresse behöver föra en förteckning över pågående bevakning. Detta är normalt fallet för exempelvis myndigheter, kommuner, regioner, fristående skolor, vårdgivare och återvinningscentraler. Kravet på att föra en förteckning gäller för dessa aktörer oavsett om bevakningen bedrivs på en plats dit allmänheten har tillträde eller på en plats dit allmänheten inte har tillträde.

Uppgift av allmänt intresse

Mall för förteckning

Använd gärna IMY:s förteckningsmall när ni ska upprätta er förteckning.

Mall för förteckning över kamerabevakning (XLSX, 15 kB)

En kamera som är monterad på en gul fasad till ett lägenhetshus.

Mall för förteckning

Använd gärna IMY:s förteckningsmall när ni ska upprätta er förteckning.

Mall för förteckning över kamerabevakning (XLSX, 15 kB)

Aktörer som bedriver kamerabevakning med stöd av en annan rättslig grund än uppgift av allmänt intresse behöver inte föra en förteckning över pågående bevakning. Det gäller exempelvis butiker och restauranger.

Även om det inte är ett krav för alla att ha en förteckning över pågående bevakning kan det vara till stor nytta. Med en förteckning är det enkelt att få en översikt av bevakningen. Förteckningen kan även underlätta ert arbete med att regelbundet utvärdera den pågående bevakningen. Den som omfattas av kravet på förteckning, men som inte har en sådan kan behöva betala en sanktionsavgift till IMY.

Viss bevakning har tidigare varit undantagen från tillståndsplikten och är därför också undantagen från kravet på att föra en förteckning över bevakningen. Detta gäller till exempel bevakning i apotek, bevakning i kollektivtrafiken som sker i brottsbekämpande eller olycksförebyggande syfte samt bevakning i parkeringshus där syftet är att förebygga, förhindra eller upptäcka brottslig verksamhet eller utreda eller lagföra brott.

Kustbevakningen, Polismyndigheten, Säkerhetspolisen och Tullverket är också undantagna från förteckningskravet. Det föreslås fler undantag från förteckningskravet i 11–13 §§ i nya kamerabevakningslagen.

Läs mer i Kamerabevakning i brottsbekämpning och annan offentlig verksamhet – utökade möjligheter och ett enklare förfarande (Proposition 2024/25:93)

 

Vad ska förteckningen innehålla?

Förteckningen ska innehålla uppgift om

  • adress eller annan jämförbar uppgift för den plats som bevakas,
  • typ av plats som bevakas,
  • syftet med bevakningen,
  • huruvida bevakningen omfattar ljudupptagning eller annan särskild teknik, och
  • att en dokumenterad intresseavvägning har gjorts och vilket datum den senaste intresseavvägningen gjordes.

Läs mer om kravet på dokumenterad intresseavvägning, som också föreslås börja gälla i vår.

Mall för förteckning

Använd gärna IMY:s förteckningsmall när ni ska upprätta er förteckning.

Mall för förteckning över kamerabevakning (XLSX, 15 kB)

En kamera som är monterad på en gul fasad till ett lägenhetshus.

Mall för förteckning

Använd gärna IMY:s förteckningsmall när ni ska upprätta er förteckning.

Mall för förteckning över kamerabevakning (XLSX, 15 kB)

Förteckningen ska uppdateras vid förändringar

Ni ska uppdatera förteckningen om ni inleder en ny bevakning, om bevakningen upphör eller om bevakningen ändras på ett betydande sätt som ökar risken för intrång i den enskildes personliga integritet. Ni ska även uppdatera förteckningen om förhållandena på den plats som bevakas ändras på ett betydande sätt som minskar bevakningsintresset eller ökar risken för intrång i den enskildes personliga integritet.

En förteckning som innehåller uppgifter om en bevakning som har upphört ska bevaras i minst fem år efter att bevakningen har upphört.

Varför behövs en förteckning över pågående bevakning?

Att föra en förteckning över pågående bevakning är ett krav enligt kamerabevakningslagen vid utförandet av en uppgift av allmänt intresse. Förteckningen ska på begäran lämnas till IMY.

Vi har upprättat en förteckning. Ska vi skicka den till IMY?

Nej, ni ska inte skicka er förteckning till IMY utan att det har efterfrågats. Ni ansvarar själva för att förvara och hålla er förteckning uppdaterad. Om IMY kontaktar er och begär att ni lämnar in en förteckning ska den lämnas till IMY.

Vad händer om vi inte har en förteckning över bevakningen?

Om ni omfattas av kravet på förteckning, men inte har en sådan kan ni behöva betala en sanktionsavgift till IMY. Om ni inte omfattas av kravet kan ni ändå ha stor nytta av en förteckning. Den kan bland annat underlätta ert arbete med att regelbundet utvärdera den pågående bevakningen.

Senast uppdaterad: 28 februari 2025
Sidans etiketter Kamerabevakning